Albert Einstein vs. Jaroslav Hašek a DUTOSVĚT!

Kdo sleduje dílo Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“ jistě ví, kam chodíval Hašek/Švejk pro inspiraci. Ano, je to hostinec U Kalicha, v ulici Na bojišti v Praze. O kousek dál je fakulta, kde působil Albert Einstein. Potkali se Ti dva? Vzešla teorie o Zemi, která je uprostřed naší zeměkoule z jejich setkání U Kalicha?

Albert Einstein v Praze skutečně bydlel. Přijel v dubnu roku 1911 a působil jako profesor teoretické fyziky. Byl jmenován přednostou Ústavu teoretické fyziky Karlo-Ferdinandovy univerzity. Tak se totiž jmenovala Karlova univerzita v letech 1882 až 1939. Albert Einstein žil v Praze se svou ženou do července roku 1912, tedy rok a čtvrt. Bohužel ani jednoho z nich Praha příliš nenadchla, nicméně pražský pobyt přinesl 11 vědeckých prací. Teorie na které Einstein v Praze rovněž pracoval, se jmenuje teorie relativity.

V době před 1. světovou válkou (ta začala 1914 atentátem na arcivévodu a následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este), byla hospoda U Kalicha naprosto ordinérní, nezajímavé a tuctové místo, které s dnešní jedinečností neměla pranic společného. Terčem zájmu turistů a široké mezinárodní veřejnosti se stala teprve po překladu knihy o Švejkovi. Historické prameny rovněž uvádějí, že Hostinec U Kalicha nepatřil hostinskému Palivci, ale jakémusi Šmídovi, zvanému „grobián“. Palivec zde sloužil pouze jako výpomocný číšník. Pravdou také bude, že i v době Haškově, scházela se zde různá dobrá společnost. Mezi hosty také byli Albert Einstein a Jaroslav Hašek.

Teorie relativity předpokládá, že libovolný objekt s vlastní hmotností zakřivuje „prostor“, ve kterém se nachází, a toto zakřivení se projevuje jako gravitace. Při chápání této teorie není dobré uvažovat, že by gravitace způsobovala nebo byla způsobována zakřivením časoprostoru, ale spíše, že gravitace je zakřivení časoprostoru. Teorie relativity od svého formulování v roce 1915 dodnes přežila všechny experimenty pokoušející se o její vyvrácení.

Jaroslav Hašek vykládal svou myšlenku o Dutozemi v souvislosti se Švejkem. Při velkém zakřivení času a prostoru je totiž opravdu možné, že uprostřed naší zeměkoule je ještě jedna, mnohem větší! Hašek tuto myšlenku převzal od jednoho pacienta s akademickým titulem, který  pobýval v blázinci a Hašek jej potkal. V době, kdy působil Einstein v Praze, zcela jistě mohl zajít do hostince U Kalicha a svou teorií relativity formovat v Haškovi jeho myšlenku.

Jak ale došlo k záměně blázna z blázince za fenomenálního fyzika Einsteina? Když se vydáte z náměstí I.P.Pavlova ulicí kolem hostince U Kalicha a pak dále jdete ulicí Ke Karlovu, opravdu k blázinci dojdete. Jenže, pokud si tuto vycházku prodloužíte, zjistíte, že kousek dál za blázincem je právě fakulta Karlovy Univerzity, dříve Ústav teoretické fyziky Karlo-Ferdinandovy univerzity, kde působil Einstein. Odkud tedy vyšel?!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *