DOBOJOVÁNO Nejlepší světlý ležák roku je z Moravy

Celoroční ochutnávky českých a moravských světlých ležáků prováděné členy První pivní extraligy vyvrcholily ve finálové degustaci.
 
23.listopad 201109:00
Nejlepší světlý ležák roku je z Moravy
Ladislav Jakl, jeden z degustátorů

Do finále postoupilo deset značek z padesáti  hodnocených.  Zvítězil světlý ležák ZUBR Premium z pivovaru v Přerově před světlým ležákem z pivovaru Litovel a Svijanským rytířem. Ten vyhrál základní kolo i semifinále a byl velkým favoritem na vítězství. Ale v anonymní degustaci se hodnotí jen senzorické vlastnosti bez ohledu na ovlivnění značkou.

Souboj mezi ležákem Litovel Premium a Svijanským rytířem o druhé místo  byl  velmi těsný. Ani dodatečná soutěž, takzvaný rozpij, nerozhodl, dopadl 4:4. Litovel Premium zvítězil až expertním hlasem mezinárodně uznávaného degustátora Jana Šuráně. Moravské pivovary obsadily první a druhou  příčku.

Do finále se probojovala i piva z největších pivovarnických skupin, která si u svých prémiových značek drží kvalitu.

Degustátoři První pivní extraligy se snaží o maximální objektivitu při hodnocení. Vzorky jsou nakupovány v běžné maloobchodní síti, v základních kolech a prvním semifinále  zná  jména vzorků v anonymní degustaci pouze nákupčí piv. Pivo které se dostane do finále musí osvědčit svoji kvalitu v základním kole a semifinále.

O přerovském pivovarnictví se historické prameny zmiňují už na konci 15. století. Pivovar Zubr se sladovnou byl založen roku 1872 v Přerově a jeho předností byla modernizace a v důsledku ní stále rostoucí produkce kvalitního a široce žádaného piva. Tento podnik během čtvrtstoletí vyrostl z velmi skromných začátků ve třetí největší pivovar na Moravě, který dokázal úspěšně navázat na všechno pozitivní ze staletých tradic přerovského pivovarnictví. Výstav přerovského pivovaru je 280 000 hl ročně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *